ON DÖRT İLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YİRMİ YEDİ İLÇE

KURULMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN[1]

 

Kanun Numarası                    : 6360

Kabul Tarihi                           : 12/11/2012

Yayımlandığı Resmî Gazete   : Tarih  : 6/12/2012        Sayı  : 28489

Yayımlandığı Düstur              : Tertip : 5                      Cilt   : 53

 

Büyükşehir belediyesi kurulması ve sınırlarının belirlenmesi(1)

MADDE 1 – (1) Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde, sınırları il mülki sınırları olmak üzere aynı adla büyükşehir belediyesi kurulmuş ve bu illerin il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürülmüştür.

(2) Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırlarıdır.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılan illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılmış, köyler mahalle olarak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılmıştır.

(4) İstanbul ve Kocaeli il mülki sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katılmıştır.

(5) Birinci, ikinci ve dördüncü fıkrada sayılan illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği kaldırılmıştır.

(6) Birinci ve ikinci fıkrada sayılan illerin bucakları ve bucak teşkilatları kaldırılmıştır.

 

İlçe kurulması ve sınırlarının belirlenmesi

MADDE 2 – (1) Aydın ilinde, Aydın Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Aydın Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Efeler adıyla ilçe ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(2) Balıkesir ilinde, ekli (1) sayılı listede belirtilen Balıkesir Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Karesi adıyla ilçe ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(3) Balıkesir ilinde, ekli (2) sayılı listede belirtilen Balıkesir Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyeden oluşan Altıeylül adıyla ilçe ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(4) Denizli ilinde, ekli (3) sayılı listede belirtilen Denizli Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Merkezefendi ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(5) Denizli ilinde, ekli (4) sayılı listede belirtilen köyler ve belediyeler ile aynı listede yer alan Denizli Belediyesinin mahalleleri Akköy ilçesi sınırlarına dâhil edilerek Akköy Belediyesine katılmıştır. Akköy ilçesinin merkezi aynı listede belirtilen Denizli Belediyesinin mahalleleri olarak, ilçenin ismi ise Pamukkale olarak değiştirilmiştir.

(6) Hatay ilinde, ekli (5) sayılı listede belirtilen Antakya Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Antakya ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(7) Hatay ilinde, ekli (6) sayılı listede belirtilen Antakya Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Defne ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(8) Hatay ilinde, Merkez ilçe Şenköy bucağına bağlı Sofular ve Hanyolu köyleri Altınözü ilçesine bağlanmıştır.

(9) Hatay ilinde, ekli (7) sayılı listede yer alan köyler ve belediye Yayladağı ilçesine bağlanmıştır.

(10) Hatay ilinde, Arsuz Belediyesi merkez olmak üzere, ekli (8) sayılı listede gösterilen köyler ve belediyelerden oluşan Arsuz ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(11) Hatay ilinde, Payas Belediyesi merkez olmak üzere, Dörtyol ilçesi Yakacık Bucağına bağlı Sincan, Kozludere ve Çağlalık köylerinden oluşan Payas ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(12) Malatya ilinde, ekli (9) sayılı listede belirtilen köyler ve belediyeler ile aynı listede yer alan Malatya Belediyesinin mahalleleri, Yeşilyurt ilçe sınırlarına dâhil edilerek Yeşilyurt Belediyesine katılmıştır. Yeşilyurt ilçesinin merkezi, Malatya Belediyesinden Yeşilyurt ilçesine katılan mahalleler olarak değiştirilmiştir.

(13) Malatya ilinde, ekli (10) sayılı listede belirtilen köyler ve belediyeler ile aynı listede yer alan Malatya Belediyesinin mahalleleri, Battalgazi ilçe sınırlarına dâhil edilerek Battalgazi Belediyesine katılmıştır. Battalgazi ilçesinin merkezi, Malatya Belediyesinden Battalgazi ilçesine katılan mahalleler olarak değiştirilmiştir.

(14) Manisa ilinde, ekli (11) sayılı listede belirtilen Manisa Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Şehzadeler ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(15) Manisa ilinde, ekli (12) sayılı listede belirtilen Manisa Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Yunusemre ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(16) Manisa ilinde, ekli (13) sayılı listede yer alan köyler ve belediye Köprübaşı ilçesine bağlanmıştır.

(17) Kahramanmaraş ilinde, ekli (14) sayılı listede belirtilen Kahramanmaraş Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyeden oluşan Dulkadiroğlu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(18) Kahramanmaraş ilinde, ekli (15) sayılı listede belirtilen Kahramanmaraş Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Onikişubat ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(19) Kahramanmaraş ilinde, Pazarcık ilçesine bağlı Kelebişler, Bayramgazi ve Cennetpınarı köyleri Türkoğlu ilçesine bağlanmıştır.

(20) Mardin ilinde, Kızıltepe ilçesine bağlı Gökçe Belediyesi Merkez ilçeye bağlanmıştır.

(21) Mardin ilinde, Mardin Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere Mardin Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Artuklu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(22) Muğla ilinde, Muğla Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Muğla Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Menteşe ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(23) Muğla ilinde, Kemer Belediyesi merkez olmak üzere, ekli (16) sayılı listede belirtilen köyler ve belediyelerden oluşan Seydikemer ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(24) (Ek: 14/3/2013-6447/1 md.) Ordu ilinde, Ordu Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Ordu Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.[2]

(25) Tekirdağ ilinde, Tekirdağ Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Tekirdağ Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Süleymanpaşa ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(26) Tekirdağ ilinde, Kapaklı Belediyesi merkez olmak üzere ekli (17) sayılı listede yer alan köyler ve belediyeden oluşan Kapaklı ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(27) Tekirdağ ilinde, Marmaracık Belediyesi merkez olmak üzere ekli (18) sayılı listede belirtilen Çorlu Belediyesinin mahalleleri ile köyler ve belediyelerden oluşan Ergene ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(28) Trabzon ilinde, Trabzon Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, Trabzon Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Ortahisar ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(29) Şanlıurfa ilinde, ekli (19) sayılı listede belirtilen Şanlıurfa Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyeden oluşan Eyyübiye ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(30) Şanlıurfa ilinde, ekli (20) sayılı listede belirtilen Şanlıurfa Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan Haliliye ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(31) Şanlıurfa ilinde, Karaköprü Belediyesi merkez olmak üzere ekli (21) sayılı listede belirtilen Şanlıurfa Belediyesinin mahallesi ile aynı listede yer alan köylerden oluşan Karaköprü ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(32) Van ilinde, ekli (22) sayılı listede belirtilen Van Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köylerden oluşan Tuşba ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(33) Van ilinde, ekli (23) sayılı listede belirtilen Van Belediyesinin mahalleleri merkez olmak üzere, aynı listede yer alan köyler ve belediyelerden oluşan İpekyolu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(34) Van ilinde, ekli (24) sayılı listede belirtilen Van Merkez ilçeye bağlı köyler ile mahalleler Edremit ilçe sınırına dâhil edilerek Edremit Belediyesine katılmıştır.

(35) Van ili Merkez ilçesinde, Şabaniye Mahallesinin, İpekyolu Bulvarından başlayan Şabaniye Caddesinin, Doğu ve Hacıbekir caddelerinin birleşme noktasına kadar olan kuzey kesimi, Cevdetpaşa Mahallesi ile birleştirilmiştir.

(36) Van ili Merkez ilçesinde, Hacıbekir Mahallesinin Doğu Caddesinin girişinden Mezbaha Deresi Gülüstan Sokak bitiş noktasına kadar olan kısmı Şabaniye Mahallesi ile birleştirilmiştir.

(37) İstanbul ilinde, Arnavutköy ilçesine bağlı Nakkaş ve Bahşayış mahalleleri ile Büyükçekmece ilçesine bağlı Muratbey Mahallesi Çatalça ilçesine bağlanarak Çatalca Belediyesine katılmıştır.

(38) İstanbul ilinde, Şişli ilçesine bağlı Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri Sarıyer ilçesine bağlanarak Sarıyer Belediyesine katılmıştır.

(39) Zonguldak ilinde, Kilimli Belde Belediyesi merkez olmak üzere, Merkez ilçe Kilimli bucağına bağlı belediyeler ve köylerden oluşan Kilimli ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur.

(40) Zonguldak ilinde, Kozlu Belde Belediyesi merkez olmak üzere, Merkez ilçe Kozlu bucağına bağlı belediye ve köylerden oluşan Kozlu ilçesi ve aynı adla belediye kurulmuştur. Kozlu bucağına bağlı Esenköy ve Yahma köylerinin tüzel kişiliği kaldırılarak mahalle olarak Kozlu Belediyesine katılmıştır.

(41) Ankara ilinde, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali Mahallesi ile birleştirilmiştir. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye mahalleleri, Etimesgut ilçe sınırlarına dâhil edilerek, Etimesgut Belediyesine katılmıştır.

(42) Ankara ilinde, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, A. Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri, Çankaya ilçe sınırlarına dâhil edilerek, Çankaya Belediyesine katılmıştır.

 

Çeşitli hükümler

MADDE 3 – (1) İlçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin talep etmeleri hâlinde büyükşehir belediyeleri bu Kanuna göre tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen köylerde yapılacak ticari amaç taşımayan yapılar için yürürlükteki imar mevzuatı doğrultusunda yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapar veya yaptırır. Tip mimari projenin uygulanacağı alan sınırını belirlemeye ilgili ilçe belediyesi yetkilidir. Tip mimari projeler doğrultusunda ilgili belediyesince gerekli mühendislik projeleri yapılır ya da yaptırılır. Bu projeler ilgili belediyesince başvuru sahiplerine ücretsiz verilir ve uygulaması denetlenir. Yapılacak inşaatlarda tip projeler dışında özel proje uygulanmak istenmesi durumunda bu projeler yürürlükteki mevzuat uyarınca ilçe belediyesi tarafından onaylanır.

(2) Mevzuatla il özel idarelerine yapılan atıflar bu Kanun kapsamında tüzel kişiliği kaldırılan il özel idareleri için ilgisine göre bakanlıklara, bakanlıkların bağlı veya ilgili kuruluşları ile bunların taşra teşkilatına, Hazineye, valiliklere, büyükşehir belediyelerine ve bağlı kuruluşlarına veya ilçe belediyelerine yapılmış sayılır. Tüzel kişiliği kaldırılan il özel idarelerine

22/2/2005 tarihli ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ve diğer mevzuatla verilmiş olan yetki, görev ve sorumluluklar ilgisine göre bu kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılır ve yerine getirilir. Söz konusu il özel idarelerinin mahkemelerde süren davaları ile il özel idaresi olarak faaliyet gösterdikleri dönem ve yapılan işlemlere ilişkin olarak açılacak davalarda muhatap, devir işleminin yapıldığı ilgili kurum ve kuruluştur.

(3) 21/7/1983 tarihli ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 12 nci maddesi kapsamında il özel idarelerince kullanılan haklar ve yetkiler ile yürütülen görevler, il özel idaresi bulunmayan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca kullanılır ve yürütülür. Bahsedilen kanun hükmü uyarınca toplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı tutarları, defterdarlıklar bünyesinde açılan emanet hesaplarına aktarılır. Toplanan paraların yüzde yirmilik kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığının öncelik vereceği projelerde kullanılır. Yıl içinde proje karşılığı tahsis edilmeyen miktar aynı amaçla kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesine aktarılır. Aktarılan bu miktarları aynı amaçla kullanmak üzere gelecek yıl bütçesine aktarmaya Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilidir.

(4) Bu Kanunla tüzel kişiliği kaldırılan il özel idaresi, belediye veya köy tüzel kişiliklerine şartlı olarak bağışı yapılan taşınır ve taşınmazların devrinin yapıldığı kurum veya kuruluş, bu taşınır ve taşınmazların bağış amacına uygun olarak kullanılmasını sağlamakla sorumludur. Diğer bağış ve yardımlar hakkında 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerine göre işlem yapılır.

(5) Bu Kanun ile tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları hâlen görev yaptıkları yerlerde görev yapmaya devam ederler. Bunlar 18/3/1924 tarihli ve 442 sayılı Köy Kanunu ve diğer mevzuatta kendileri için öngörülen haklardan aynı şekilde yararlanmaya devam ederler. Bu yerler için ihtiyaç olması hâlinde aynı usulle yeni görevlendirmeler yapılabilir.

(6) 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununa göre verilen I (a) grubu maden ruhsatı ile 3/6/2007 tarihli ve 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununa göre verilen jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular ruhsatına ilişkin yetki ve görevler, il özel idarelerinin tüzel kişiliğinin kaldırıldığı illerde valiliklerce yürütülür.

(7) 3213 sayılı Kanuna göre maden üretim faaliyetleri ile bu faaliyetlere dayalı ruhsat sahasındaki tesisler için işyeri açma ve çalışma ruhsatına ilişkin yetki ve görevler, il özel idarelerinin tüzel kişiliğinin kaldırıldığı illerde valiliklerce yürütülür.

(8) İl özel idarelerinin tüzel kişiliğinin kaldırıldığı illerde;

a) 3213 sayılı Kanuna göre verilen maden ruhsatları için il özel idareleri ve köylere hizmet götürme birliklerine verilen Devlet hakkı, I (a) grubu madenler için alınan harçlar ile aynı Kanuna göre valiliklerce yapılan I (a) grubu maden ihalelerinden elde edilen gelirler,

b) 5686 sayılı Kanuna göre verilen idare payına ilişkin gelirler ve harçlar ile aynı Kanun gereğince valiliklerce yapılan ihalelerden elde edilen gelirler,

c) 3213 ve 5686 sayılı kanunlar gereğince valilik ve kaymakamlıklarca uygulanan idari para cezaları,

ç) 3213 ve 5686 sayılı kanunlar gereğince yapılan ihaleler nedeniyle alınan teminatlardan elde edilen gelirler,

genel bütçeye gelir kaydedilir.

(9) (Mülga:25/11/2020-7257/30 md.)

(10) Bu Kanunun uygulanması ile ilgili tereddütleri gidermeye, düzenleyici ve yönlendirici işlemler yapmaya İçişleri Bakanlığı yetkilidir.

(11) (Ek: 19/11/2014-6569/42 md.) Bu Kanun ile tüzel kişiliği kaldırılan belde ve köylerde 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Kanunun 86 ncı maddesinin üçüncü fıkrasına istinaden istihdam edilen ebe ve hemşireler, hâlen görev yaptıkları yerlerde görev yapmaya ve mevzuatta kendileri için öngörülen haklardan aynı şekilde yararlanmaya devam ederler. Bu yerler için ihtiyaç olması hâlinde aynı usulle vekil ebe ve hemşire istihdam edilebilir.

 

MADDE 4 ila 12 – (10/7/2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 13 – 5216 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile 18 inci maddesinin son fıkrası yürürlükten kaldırılmış; aynı Kanunun 7 nci maddesinin birinci ve üçüncü, 8 inci maddesinin birinci, 9 uncu maddesinin birinci, 11 inci maddesinin birinci, 12 nci maddesinin üçüncü, 14 üncü maddesinin son, 17 nci maddesinin ikinci, 23 üncü maddesinin birinci ve son, 25 inci maddesinin birinci, üçüncü ve dördüncü, 27 nci maddesinin üçüncü ve beşinci fıkralarındaki “ve ilk kademe” ibareleri ile 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendindeki “ve mücavir alan” ibaresi, 23 üncü maddesinin son, 27 nci maddesinin dördüncü fıkrasındaki “veya ilk kademe” ibareleri, 24 üncü maddesinin birinci fıkrasındaki “, ilk kademe” ibaresi, 27 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “Yeni kurulan” ibaresi madde metinlerinden çıkarılmıştır.

 

MADDE 14 ila 19 - (3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 20 ila 24 - (22/2/2005 tarihli ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 25 ila 27 - (2/7/2008 tarihli ve 5779 sayılı İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 28 – (26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 29 – 30 – (18/1/1984 tarihli ve 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 31 – (15/7/1950 tarihli ve 5682 sayılı Pasaport Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 32 – (18/2/1963 tarihli ve 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 33 – 34 – (14/2/1985 tarihli ve 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

MADDE 35 – (26/5/2005 tarihli ve 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile ilgili olup yerine işlenmiştir.)

 

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Kanundaki devir, tasfiye ve paylaştırma işlemlerini yürütmek üzere vali tarafından, bir vali yardımcısının başkanlığında, valinin uygun göreceği kurum ve kuruluş temsilcilerinin ve ilgili belediye başkanlarının katılımıyla devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonu kurulur. Bu komisyona yardımcı olmak üzere valinin görevlendirmesi ile alt komisyonlar da kurulabilir.

(2) 1 inci maddeye göre tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köyler, mevcut personelini, taşınır ve taşınmazlarını, iş makineleri ve diğer taşıtları ile kamu kurum ve kuruluşlarına olan alacak ve borçlarını katılacakları ilçe belediyesine bu Kanunun yayımlandığı tarihten itibaren bir ay içinde bildirir. Bu belediye ve köylerin taşınmazlarının tahsisi ve kiralanması, iş ve toplu iş sözleşmesinin yapılması, yeni nazım ve uygulama imar planının yapılması, imar planı değişikliği ve revizyonu ile her türlü imar uygulaması (inşaat ruhsatı hariç), iş makineleri ve diğer taşıtların satışı ile borçlanmaları katılacakları ilçe belediyesinin onayına bağlıdır. Henüz ilçe belediyesi oluşmamış yerlerde bildirimler il belediyesine yapılır ve onaylar il belediyesince verilir. Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten önce ilanı yapılmış memur alımları hariç olmak kaydıyla, yine bu Kanun ile tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köyler tarafından nakil yoluyla atanacaklar da dâhil olmak üzere hiçbir şekilde yeni personel alımı yapılamaz ve bu belediye ve köyler tarafından aynı tarihten itibaren tüzel kişiliğin sona ereceği tarihi geçecek şekilde veya mevcut hizmet alımlarının kapsamını ve personel sayısını genişletecek şekilde hizmet alımı sözleşmesi düzenlenemez.

(3) 1 inci maddeye göre tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köylerin personeli, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilir. Devir işlemi ilk mahalli idareler genel seçimi itibarıyla uygulamaya konulur.

(4) Bu Kanun ile tüzel kişilikleri kaldırılan il özel idareleri; personelini, her türlü taşınır ve taşınmaz malları ile hak, alacak ve borçlarını bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir ay içinde valiliğe bildirir. Bu idarelerin taşınmazlarının satışı, tahsisi ve kiralanması, iş ve toplu iş sözleşmesinin yapılması, her türlü imar uygulaması (inşaat ruhsatı hariç), iş makineleri ve diğer taşıtların satışı ile borçlanmaları İçişleri Bakanlığının onayına bağlıdır. Bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce ilanı yapılmış memur alımları hariç olmak kaydıyla, bu Kanun ile tüzel kişilikleri kaldırılan il özel idareleri tarafından nakil yoluyla atanacaklar da dâhil olmak üzere hiçbir şekilde yeni personel alımı yapılamaz ve bu il özel idareleri tarafından aynı tarihten itibaren tüzel kişiliğin sona ereceği tarihi geçecek şekilde veya mevcut hizmet alımlarının kapsamını ve personel sayısını genişletecek şekilde hizmet alımı sözleşmesi düzenlenemez.

(5) Bu Kanun ile tüzel kişilikleri kaldırılan il özel idarelerinin her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre bakanlıklara, bakanlıkların bağlı veya ilgili kuruluşları ile bunların taşra teşkilatına, valiliklere, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığına, büyükşehir belediyesine ve bağlı kuruluşuna veya ilçe belediyesine devredilmesine karar verilir. Devir işlemi, yapılacak ilk mahalli idareler genel seçimi tarihinde uygulamaya konulur. Maliye Hazinesine devredilen taşınmazlar Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla kullanmakta olan kurumlara tahsis edilmiş sayılır. Hazinenin özel mülkiyetindeki veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlardan Maliye Bakanlığınca, bu Kanunun 1 inci maddesiyle tüzel kişilikleri kaldırılan il özel idarelerine, belediyelere ve köy tüzel kişiliklerine tahsis edilmiş olanlar; kuruluş kanunlarıyla kendilerine verilen kamusal nitelikteki görevleri yerine getirmeleri amacıyla ve komisyon kararıyla; ilgisine göre bakanlıklara, bakanlıkların bağlı veya ilgili kuruluşlarına, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına, büyükşehir belediyelerine, büyükşehir belediyelerinin bağlı kuruluşlarına ve ilçe belediyelerine tahsis edilmiş sayılır.

(6) Bu Kanuna göre tüzel kişilikleri kaldırılan il özel idarelerinin personeli, komisyon kararıyla ilgisine göre yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilir.

(7) Bu Kanunla büyükşehir belediyesine dönüşen il belediyesinin sahip olduğu her türlü taşınır, taşınmaz malları ve personeli, komisyon kararıyla ilgisine göre büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri ile bağlı kuruluşlar arasında paylaştırılır.

(8) Bu Kanunla büyükşehir ilçe belediyesi olan belediyelerce yürütülen su, kanalizasyon, katı atık depolama ve bertaraf, ulaşım, her çeşit yolcu ve yük terminalleri, toptancı halleri, mezbaha, mezarlık ve itfaiye hizmetlerine ilişkin olmak üzere personel, her türlü taşınır ve taşınmaz malları ve bu hizmetlerin yerine getirilmesine yönelik yatırım, alacak ve borçları, komisyonca ilgisine göre büyükşehir belediyesi ile ilgili bağlı kuruluş arasında paylaştırılır.

(9) Bu Kanuna göre belediye ve bağlı kuruluşlara devredilen personelden norm kadro ve ihtiyaç fazlası olanlar, ilgili belediye ve bağlı kuruluş tarafından en geç üç ay içinde valiliğe bildirilir. Komisyon, ilgili idarelerden gönderilen listeleri 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesindeki oranlar, kurumun bütçe dengesi, norm kadrosu ve yürütmekle görevli olduğu hizmetin gereği ile nüfus kriterlerini değerlendirmek suretiyle ihtiyaç fazlası personelin tespitini yapar. Komisyon çalışmasını kırk beş gün içinde tamamlayıp oluşturulan listeleri valinin onayına sunar. Vali tarafından onaylanan listeler on gün içerisinde İçişleri Bakanlığına, İçişleri Bakanlığınca da atama teklifleri yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilir. Bu personelden;

a) 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memur kadrolarındaki personel 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanunun değişik 22 nci maddesinin ikinci, üçüncü ve beşinci fıkralarında belirtilen esas ve usuller çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarına, Devlet Personel Başkanlığına bildirim tarihinden itibaren doksan gün içinde nakledilir. Ayrıca, nakledilen personelden devir tarihi itibarıyla müdür ve daha üstü yönetici kadrolarında bulunan personel hakkında aynı tarihteki kadro unvanları dikkate alınarak söz konusu maddenin altıncı fıkra hükümleri de uygulanır ve üç yıllık süre, devir tarihinden itibaren başlar. Ancak, 4046 sayılı Kanunun anılan maddesi uyarınca yapılacak fark tazminatı hesabında, 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kanunun 32 nci maddesine göre yapılan ödeme dikkate alınmaz. Personel nakledildiği kurumda göreve başlayıncaya kadar eski kurumunda çalışmaya devam eder ve bu personelin her türlü mali ve sosyal hakları çalıştıkları kurum tarafından karşılanır.

b) 5393 sayılı Kanunun 49 uncu maddesi kapsamında istihdam edilen tam zamanlı sözleşmeli personel bildirim unvanı esas alınarak Devlet Personel Başkanlığınca (a) bendinde yer alan süreler esas alınarak 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarına sözleşmeli personel olarak atanır. Bu kapsamda atanan sözleşmeli personelin mali ve sosyal hakları sözleşme süresi sonuna kadar devredildiği tarihteki sözleşme hükümlerine göre uygulanır. Bu personelin yeni sözleşmeleri ise 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi çerçevesinde yapılır.

c) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa tabi sürekli işçi statüsünde istihdam edilen personel, Devlet Personel Başkanlığınca diğer kamu kurum ve kuruluşlarında unvanları belirlenecek kadrolara (a) bendinde yer alan süreler dâhilinde atanır. Ataması tekemmül ettirilen işçiler, çalıştıkları kurumlarınca atama emirlerinin tebliğini izleyen günden itibaren beş iş günü içinde yeni görevlerine başlamak zorundadırlar. Bu işçiler, yeni görev yerlerine başlayacağı tarihe kadar ilgili belediye veya bağlı kuruluşun işçisi sayılır ve beş iş günü içinde yeni kurumunda görevine başlamayanların iş sözleşmeleri, feshin geçerli sebebe dayandığı kabul edilerek, belediye veya bağlı kuruluş tarafından 4857 sayılı İş Kanununun 17 nci maddesinde belirtilen ihbar süresi beklenilmeksizin ve ihbar tazminatı ödenmeksizin sona erdirilir.

ç) Bu fıkra kapsamında yer alan personele ilişkin kadro ve pozisyonlar; Devlet Personel Başkanlığınca kamu kurum ve kuruluşlarına nakledildikleri veya atandıkları tarih itibarıyla diğer kanunlardaki hükümlere bakılmaksızın ve başka bir işleme gerek kalmaksızın ihdas, tahsis ve vize edilmiş sayılır. İhdas edilmiş sayılan memur kadroları, 13/12/1983 tarihli ve 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili bölümüne eklenmiş sayılır. Atama işlemi yapılan personele ilişkin bilgiler ve bu bilgilerdeki değişiklikler en geç on beş gün içinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

d) Bu fıkra kapsamında nakledilen personel bakımından nakil tarihinden önce doğmuş ve nakil tarihinde ödenmesi gereken borçlardan nakledilen kurum sorumlu tutulamaz. Kıdem tazminatına ilişkin hükümler saklıdır.

e) Bu fıkra kapsamında ortaya çıkabilecek tüm tereddütleri gidermeye, gerekli bilgi ve belgeleri istemeye, araştırma ve inceleme yapmaya, uygulamayı yönlendirmeye Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.

(10) Devredilecek Devlet memurları hakkında 5393 sayılı Kanunun 50 nci maddesi hükümleri uygulanır. Devir tarihi itibarıyla müdür ve daha üstü yönetici unvanlı kadrolarda bulunanlar hakkında 4046 sayılı Kanunun 22 nci maddesinin altıncı fıkrası hükümleri de uygulanır. Bu şekilde devredilen memurlar ile 5216 sayılı Kanunun ek 2 nci maddesi hükümleri uygulanmak suretiyle devredilecek sözleşmeli personelin fark tazminatı hesabında, 4688 sayılı Kanunun 32 nci maddesine göre yapılan ödeme dikkate alınmaz. Devredilen veya nakledilen işçilerin ücret ile diğer malî ve sosyal hakları; toplu iş sözleşmesi bulunan işçiler bakımından yenileri düzenleninceye kadar devir veya nakil işleminden önce tabi oldukları toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre, toplu iş sözleşmesi olmayan işçiler bakımından 2012 yılı Eylül ayında geçerli olan bireysel iş sözleşmesi hükümlerine göre belirlenir.

(11) Yapılacak devir, tasfiye ve paylaştırma işlemleri ve hizmetlerin yürütülmesi bakımından bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 5216 sayılı Kanunun ek 2 nci maddesi hükümleri uygulanır.

(12) 1 inci maddeye göre tüzel kişiliği kaldırılan belediye ve köylerin taşınmazlarının satışı ile vadesi tüzel kişiliğin sona ereceği tarihi aşan borçlanmaları İçişleri Bakanlığının onayına tabidir.

(13) 1 inci maddeye göre tüzel kişiliği kaldırılan belediye ve köylerin mahkemelerde süren davalarında katıldıkları ilçe belediyesi taraf olur.

(14) Bu Kanunla mahalleye dönüşen köylerde, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa göre oluşturulan Ulusal Adres Bilgi Sistemine kayıtlı veya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uydu fotoğraflarıyla tespit edilen, entegre tesis niteliğinde olmayan tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler ile bu yerlerde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyon, tanıtım ve teşhir büfeleri, yerleşim yeri halkı tarafından kurulan ve işletilen kooperatifler işletme ruhsatı almış sayılır. Bu işletmelerin bulunduğu binalar ile konutlardan, bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar bitirilmiş olanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya belediye ya da üniversiteler tarafından fen ve sanat kuralları ile ilgili mevzuat hükümlerine uygun yapıldığı tespit edilenler ruhsatlandırılmış sayılır. Ayrıca bu yapılar elektrik, su ve bunun gibi kamu hizmetlerinden yararlandırılır. Ancak; bu fıkranın öngördüğü uygulamaların özel kanun hükümlerine aykırı olması durumunda, özel kanun hükümleri geçerlidir.

(15) Bu Kanuna göre tüzel kişiliği kaldırılan köylerde, bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisi ile 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları 31/12/2022 tarihine kadar (bu tarih dâhil) alınmaz ve 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının üçüncü bendi, 23 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci bendi ile beşinci bendi, 66 ncı maddesinin birinci fıkrasının beşinci bendi hükümleri 31/12/2022 (bu tarih dâhil) tarihine kadar uygulanmaya devam edilir. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret 31/12/2022 tarihine kadar (bu tarih dâhil) en düşük tarifenin % 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. (Mülga cümle:17/7/2019-7186/33 md.)(…)[3][4]

(16) Belediye hizmetlerinin aksaması hâlinde, valiler seçim tarihinden itibaren altı aylık sürede, bu Kanunla kurulan belediyeler arasında koordinasyonu sağlar ve gerekli tedbirleri alır.

(17) Ekli (25) sayılı listede yer alan büyükşehir ilçe belediyelerine 2/7/2008 tarihli ve 5779 sayılı İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun uyarınca seçimleri müteakip ayda tahakkuk ettirilecek miktar İlbank A.Ş. tarafından üç katı artırımlı olarak ödenir. İlave kaynak yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun Yedek Ödenek Tertibinden Maliye Bakanlığınca karşılanır.

(18) Bu Kanunun 1 inci maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında belirtilen illerdeki belediyeler yetkili organlarının kararıyla bu Kanunla sorumluluk alanlarına dâhil edilen yerleşim yerlerine yetkisi dâhilindeki her türlü yatırım ve hizmeti götürebilir.

(19) Bu Kanunla kurulan ilçelerin ve yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarının ihtiyacını karşılamak üzere ekli (26) sayılı listede yer alan çeşitli kurum ve kuruluşlara ait kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye bağlı cetvellerin ilgili bölümlerine eklenmiştir. Bu kadrolara yapılacak atama işlemleri, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi değildir. Bu maddenin yayımlandığı tarihten itibaren iki yıl süreyle 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesinde yer alan sınırlamaya bağlı olmaksızın bu maddeyle ihdas edilen kadrolarda sınıf, unvan ve derece değişikliği yapmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.

(20) Teşkilatlanma tamamlanıncaya kadar yeni kurulan ilçelerde merkezi idareye ait her türlü iş ve işlemler ile idari ve adli davalar ve bunlara ilişkin bütün iş ve işlemler mevcut bağlılık durumuna göre yürütülür. Yeni kurulan ilçelerde ilçe idare kurulları teşekkül edinceye kadar bu yerlerdeki işlemlerle ilgili olarak, eskiden bağlı oldukları il ve ilçelerin idare kurulları görevli ve yetkilidir.

(21) Bir defaya mahsus olmak üzere 5/1/1961 tarihli ve 237 sayılı Taşıt Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının uygulanmaması kaydıyla, bu Kanunla kurulacak ilçe kaymakamlıkları için, Kanunun yürürlüğe girdiği yılın Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa bağlı (T) işaretli cetvelin (T-2) sırasından 27 adet binek otomobil alınır.[5]

(22) Bu Kanuna göre yeni kurulan ilçelerin hükümet konakları ile kaymakamlık lojmanlarının yapılması, satın alınması ve kiralanması için gerekli ödenek, yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun Yedek Ödenek Tertibinden Maliye Bakanlığınca karşılanır.

(23) Bu Kanundaki, il özel idaresi, belediye ve köy tüzel kişiliklerinin kaldırılmasına, il belediyesinin büyükşehir belediyesine dönüştürülmesine, büyükşehir belediye sınırının ilin mülki sınırlarına genişletilmesine, mülki sınır değişikliği yapılmasına ve ilçe belediyesi kurulmasına dair hükümler ilk mahalli idareler genel seçimlerinde uygulanır ve seçimler bu yerlerin yeni durumlarına göre yapılır. İlçe kurulmasına ilişkin hükümler bu Kanunun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

(24) İstanbul ve Kocaeli hariç, büyükşehir, büyükşehir ilçe belediyeleri ve bağlı idareler yatırım bütçelerinin en az % 10’unu on yıl süre ile bu Kanun kapsamında belediye sınırlarına dâhil olan yerleşim yerlerinin altyapı hizmetleri için ayırır ve kullanırlar.

(25) (Değişik: 20/2/2014-6525/39 md.) Bakanlıklar ve merkezi idare kuruluşları tarafından il özel idarelerine kaynak aktarılmış olan işlerden, özel idarelerin tüzel kişiliğinin kalkacağı tarihe kadar tamamlanamayacak olanlar, 14/2/1985 tarihli ve 3152 sayılı İçişleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 28/A maddesine göre kurulan yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına devredilir. Söz konusu işlere ilişkin kaynakların devir tarihine kadar kullanılmayan kısımları İçişleri Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına ödenir ve genel bütçenin (B) işaretli cetveline gelir kaydedilir. Gelir kaydedilen bu tutarlar karşılığını bütçesinin ilgili tertiplerine ödenek kaydetmeye ve bu ödeneklerden harcanmayan tutarları ertesi yıl bütçesine devren ödenek kaydetmeye İçişleri Bakanlığı yetkilidir. Yüklenici firma ile il özel idareleri arasındaki sözleşme, kaynağın gönderildiği ilgili yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına devredilir. Mevzuattan kaynaklanan tüm hak, alacak, borç ve diğer ilişkilerde muhatap, devrin yapıldığı yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarıdır.

(26) Bu Kanunla tüzel kişiliği kaldırılan belediye, il özel idaresi ve köylerden oluşan veya bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren amaçları ortadan kalkacak olan mahalli idare birlikleri, ilk mahalli idareler genel seçiminden önce tüzüklerindeki hükümlere göre tasfiye olunur. Tüzüklerinde hüküm bulunmayan hallerde bu Kanunun devir, tasfiye ve paylaştırmaya ilişkin hükümleri uygulanır. Bu birlikler, Kanunun yayımı tarihinden itibaren, yeni personel istihdam edemezler, taşınır ve taşınmaz mal edinemezler, kendilerine ait taşınır ve taşınmaz malları satamazlar, hizmet alımına ilişkin sözleşme ve borçlanma yapamazlar.

(27) (İptal: Anayasa Mahkemesi’nin 12/9/2013 tarihli ve E.:2013/19, K.:2013/100 sayılı Kararı ile.)

(28) (Ek: 14/3/2013-6447/1 md.) Bu fıkrayı ihdas eden Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan çeşitli kurum ve kuruluşlara ait kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye bağlı cetvellerin ilgili bölümlerine eklenmiştir. Bu kadrolar hakkında ondokuzuncu fıkra hükümleri uygulanır.[6]

(Ek fıkra: 20/8/2016-6745/73 md.) Bu Kanuna göre tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye dönüştürülen beldelerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret 31/12/2022 tarihine kadar (bu tarih dâhil) en düşük tarifenin %50’sini geçmeyecek şekilde belirlenir.[7]

(30) (Ek:17/7/2019-7186/33 md.) Bu fıkrayı ihdas eden Kanunla ilga edilen son cümlesi dahil onbeşinci fıkraya ilişkin hata ve düzeltmeye dayalı mükellefçe talep edilen red, iade ve ödemeler, idarelerin en son kesinleşmiş bütçe gelirlerinin yüzde biri oranında pay ayrılmak suretiyle yapılır. Talep edilen toplam tutarın, ayrılan ödeneğin toplam tutarını aşması hâlinde red, iade ve ödemeler, sonraki yıllara sari olacak şekilde, idareye başvuru tarihi veya dava açılması hâlinde mahkeme ilamının idareye tebliğ tarihi esas alınmak suretiyle garameten ve taksitlerle gerçekleştirilir. Taksitli ödeme süresince 4/12/1984 tarihli ve 3095 sayılı Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanuna göre ayrıca kanuni faiz ödenir.

 

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tespit edilen 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusu 2.000’in altında olan ekli (27) sayılı listedeki adları yazılı belediyelerin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak bu belediyeler köye dönüştürülmüştür.

(2) Bu madde ile tüzel kişilikleri kaldırılan belediyelerin personeli, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları il özel idaresine devredilir. Hazinenin özel mülkiyetindeki veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazlardan Maliye Bakanlığınca, bu maddeyle tüzel kişilikleri kaldırılan belediyelere tahsis edilmiş olanlar, komisyon kararıyla, ihtiyaçlarına göre ilgili il özel idarelerine veya köy tüzel kişiliklerine tahsis edilmiş sayılır. Ancak, köye dönüştürülen belediyelerin ihtiyaç duyulan taşınmazları ile araç ve gereçleri komisyon kararıyla ilgili köy tüzel kişiliğine bırakılır. Mahkemelerde süren davaları ile belediye olarak faaliyet gösterdiği döneme ve yapılan işlemlere ilişkin olarak açılacak davalarda, muhatap ilgili il özel idaresidir.

(3) Bu yerleşim yerleri için 5779 sayılı Kanun uyarınca verilen paylar, tüzel kişiliğin kalktığı yıl için İçişleri Bakanlığınca İlbank A.Ş.’ye bildirilen nüfus esas alınmak suretiyle beş yıl süreyle ilgili il özel idarelerine gönderilir.

(4) Köye dönüştürülen belediyelerin kanunlarla yapılandırılan borçları ile kamu kurumlarına ve İlbank A.Ş.’ye olan borçları, bu belediyelerin tüzel kişiliklerinin fiilen sona erdiği tarihi takip eden yıldan itibaren İlbank A.Ş. tarafından ilgili il özel idaresi tahakkukundan üçüncü fıkrada öngörülen miktarı geçmeyecek taksitler hâlinde ödenir.

(5) Birinci fıkra hükmü uyarınca köye dönüştürülen belediyeler, 30/6/2013 tarihine kadar 5393 sayılı Kanunun 8 inci maddesindeki usule bağlı olmaksızın, belediye meclisinin kararı ile ortak sınırı olan ve ekli (27) sayılı listeyle tüzel kişiliği sona ermeyen belediyeye mahalle olarak katılma talebinde bulunabilir. Katılma işleminin gerçekleşebilmesi için katılacak belediye ile katılınacak olan belediyenin sınırları arasında başka bir belediye veya köy bulunamaz. Bu belediyelerin meskûn sahaları arasındaki uzaklık on kilometreden fazla olamaz. Katılım işlemi katılınacak belediye meclisinin olumlu kararı ile sonuçlanır. Başka il ya da ilçe mülki sınırındaki bir belediyeye katılım olması durumunda belediye sınırı ile birlikte mülki sınır değişmiş sayılır. Ekli (27) sayılı listede yer almakla birlikte, bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar 5393 sayılı Kanunun 8 inci maddesine uygun olarak birleşme veya katılma yoluyla nüfusunu 2.000’in üzerine çıkaran belediyelerin tüzel kişilikleri korunur.

(6) Bu madde uyarınca bir başka belediyeye katılmak suretiyle tüzel kişilikleri sona eren belediyelerin personeli, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları bağlandığı belediyeye devredilir. Bu belediyelerin mahkemelerde süren davaları ile yapılan işlemlere ilişkin olarak açılacak davalarda muhatap, katıldığı belediyedir.

(7) Bu belediyeler, personelini, taşınır ve taşınmazları ile kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarını il özel idaresine veya katılacakları belediyeye, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde bildirir. Bu belediyelerin taşınmazlarının tahsisi ve kiralanması iş ve toplu iş sözleşmesinin yapılması, yeni nazım ve uygulama imar planının yapılması, her türlü imar uygulaması (inşaat ruhsatı hariç), iş makineleri ve diğer taşıtların satışı ile borçlanmaları il özel idaresinin veya katılacakları belediyenin onayına bağlıdır. Bu maddeye göre tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerin taşınmazlarının satışı ile vadesi tüzel kişiliğin sona ereceği tarihi aşan borçlanmaları İçişleri Bakanlığının onayına tabidir. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce ilanı yapılmış memur alımları hariç olmak kaydıyla, bu madde kapsamına giren belediyeler tarafından nakil yoluyla atanacaklar da dâhil olmak üzere hiçbir şekilde yeni personel alımı yapılamaz ve bu belediyeler tarafından aynı tarihten itibaren tüzel kişiliğinin sona erdiği tarihi geçecek şekilde veya mevcut hizmet alımlarının kapsamını ve personel sayısını genişletecek şekilde hizmet alımı sözleşmesi düzenlenemez.

(8) Bu maddeye göre il özel idaresi veya belediyelere devredilen personelden ihtiyaç fazlası olanlar geçici 1 inci madde hükümlerine göre kamu kurumlarına devredilir.

(9) Daha önce, birden fazla köy veya köy kısımlarının birleşmesiyle oluşan ve bu Kanuna göre yeniden köye dönüşen belediyelerde, başka bir işleme gerek kalmaksızın valinin uygun görüşü ve İçişleri Bakanlığının onayı ile birden fazla köy kurulabilir.

 

Yürürlük

MADDE 36 – (1) Bu Kanunun;

a) 1 inci maddesi; 2 nci maddesi; 3 üncü maddesinin birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci, sekizinci ve dokuzuncu fıkraları; 4 üncü maddesi; 5 inci maddesi; 6 ncı maddesi; 7 nci maddesiyle değiştirilen 5216 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi; 5216 sayılı Kanunun 18 inci maddesinin son fıkrasının yürürlükten kaldırılmasına ilişkin hükmü hariç 13 üncü maddesi; 22 nci maddesi; 25 inci maddesi; 5779 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin değiştirilen ikinci fıkrası hariç 26 ncı maddesi; geçici 1 inci maddesinin altıncı, yedinci, sekizinci, dokuzuncu, onuncu, onüçüncü, onbeşinci, onaltıncı, onyedinci ve yirmidördüncü fıkraları; geçici 2 nci maddesinin ikinci, üçüncü, dördüncü, altıncı, sekizinci ve dokuzuncu fıkraları ilk mahalli idareler genel seçiminde,

b) Diğer hükümleri yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

 

Yürütme

MADDE 37 – (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

(1) SAYILI LİSTE

BALIKESİR İLİ KARESİ İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Balıkesir Belediyesine bağlı;

1

Kuvayi Milliye

2

1.Sakarya

3

2.Sakarya

4

Çay

5

Vicdaniye

6

Kayabey

7

1.Oruçgazi

8

2.Oruçgazi

9

Maltepe

10

Ege

11

Ali Hikmet Paşa

12

Toygar

13

Atatürk

14

Paşaalanı

15

Yeni Mahalle

16

Eskikuyumcular

17

Dumlupınar

18

Yıldırım

19

Akıncılar

20

Hisariçi

21

Karaoğlan

22

Karesi

23

Aygören

24

Hacı İsmail

25

Mirzabey

26

Kızpınar

27

Adnan Menderes


 

BALIKESİR İLİ KARESİ İLÇESİNE BAĞLANAN

BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Şamlı Belediyesi

Merkez

Şamlı

2

Kocaavşar Belediyesi

Merkez

Merkez

3

Üçpınar

Merkez

Merkez

4

Ziyaretli

Merkez

Merkez

5

Köteyli

Merkez

Merkez

6

Fethiye

Merkez

Şamlı

7

İbirler

Merkez

Yeniköy

8

Davutlar

Merkez

Yeniköy

9

Çaypınar

Merkez

Yeniköy

10

Yaylabayır

Merkez

Yeniköy

11

Yağcılar

Merkez

Şamlı

12

Çanacık

Merkez

Yeniköy

13

Yeşilova

Merkez

Yeniköy

14

Taşkesiği

Merkez

Şamlı

15

Alacabayır

Merkez

Şamlı

16

Yeroluk

Merkez

Şamlı

17

Düzoba

Merkez

Şamlı

18

Hisaralan

Merkez

Şamlı

19

Toybelen

Merkez

Şamlı

20

Boğazköy

Merkez

Şamlı

21

Halkapınar

Merkez

Şamlı

22

Karacaören

Merkez

Şamlı

23

Karakol

Merkez

Şamlı

24

Kavaklı

Merkez

Merkez

25

Ortaca

Merkez

Merkez

26

Kurtdere

Merkez

Şamlı

27

Armutalan

Merkez

Şamlı

28

Kırmızılar

Merkez

Şamlı

29

Büyükpınar

Merkez

Şamlı

30

Tatlıpınar

Merkez

Şamlı

31

Yaylacık

Merkez

Şamlı

32

Yeni İskender

Merkez

Şamlı

33

Deliktaş

Merkez

Merkez

34

Ovacık

Merkez

Merkez

35

Turplu

Merkez

Merkez

36

Aktarma

Merkez

Merkez

37

Beyköy

Merkez

Merkez

38

Kabakdere

Merkez

Merkez

39

Kalaycılar

Merkez

Merkez

40

Naipli

Merkez

Merkez

41

Bakacak

Merkez

Merkez

42

Yeniköy

Merkez

Yeniköy

 

 

(2) SAYILI LİSTE

BALIKESİR İLİ ALTIEYLÜL İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Balıkesir Belediyesine bağlı;

1

Plevne

2

Bahçelievler

3

Hasan Basri Çantay

4

1.Gündoğan

5

2.Gündoğan

6

Gümüşçeşme

7

Gazi Osman Paşa

8

Yıldız

9

Sütlüce

10

Kasaplar

11

Dinkçiler

12

Hacıilbey

13

Altıeylül

 

 

BALIKESİR İLİ ALTIEYLÜL İLÇESİNE BAĞLANAN

BELEDİYE VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Pamukçu Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Çayırhisar

Merkez

Merkez

3

Halalca

Merkez

Merkez

4

Ovaköy

Merkez

Merkez

5

Yakupköy

Merkez

Merkez

6

Karamanköy

Merkez

Merkez

7

Köylüköy

Merkez

Merkez

8

Balıklı

Merkez

Merkez

9

Çandır

Merkez

Merkez

10

Aslıhan

Merkez

Merkez

11

Aslıhan Tepecik

Merkez

Merkez

12

Atköy

Merkez

Merkez

13

Ovabayındır

Merkez

Merkez

14

Yenice

Merkez

Merkez

15

Akarsu

Merkez

Merkez

16

Ayvatlar

Merkez

Merkez

17

Karakaya

Merkez

Yeniköy

18

Kürse

Merkez

Yeniköy

19

Gökçeören

Merkez

Yeniköy

20

Köseler

Merkez

Merkez

21

Ayşebacı

Merkez

Merkez

22

Küçük Bostancı

Merkez

Merkez

23

Büyük Bostancı

Merkez

Merkez

24

Paşaköy

Merkez

Merkez

25

Çiçekpınar

Merkez

Merkez

26

Akçakaya

Merkez

Merkez

27

Kabaklı

Merkez

Merkez

28

Dereçiftlik

Merkez

Merkez

29

Çukur Hüseyin

Merkez

Ertuğrul

30

Bahçedere

Merkez

Ertuğrul

31

Karamanlar

Merkez

Ertuğrul

32

Kozören

Merkez

Ertuğrul

33

Karakavak

Merkez

Ertuğrul

34

Çamköy

Merkez

Ertuğrul

35

Beşpınar

Merkez

Ertuğrul

36

Macarlar

Merkez

Ertuğrul

37

Dişbudak

Merkez

Konakpınar

38

Çiftçidere

Merkez

Konakpınar

39

Cinge

Merkez

Merkez

40

Kirazköy

Merkez

Konakpınar

41

Sıvatpınar

Merkez

Konakpınar

42

Bozen

Merkez

Konakpınar

43

Türkali

Merkez

Merkez

44

Taşköy

Merkez

Konakpınar

45

Selimiye

Merkez

Merkez

46

İnkaya

Merkez

Merkez

47

Orhanlı

Merkez

Merkez

48

Çiftlik

Merkez

Merkez

49

Taşpınar

Merkez

Konakpınar

50

Turnalar

Merkez

Konakpınar

51

Kılcılar

Merkez

Konakpınar

52

Kirazpınar

Merkez

Konakpınar

53

Tayyipler

Merkez

Konakpınar

54

Çınarlıdere

Merkez

Konakpınar

55

Karabeyler

Merkez

Konakpınar

56

Konakpınar

Merkez

Konakpınar

57

Bereketli

Merkez

Konakpınar

58

Kuşkaya

Merkez

Konakpınar

59

Bayat

Merkez

Konakpınar

60

Akçaköy

Merkez

Merkez

61

Yeşiller

Merkez

Konakpınar

62

Ayvacık

Merkez

Konakpınar

63

Çakıllık

Merkez

Konakpınar

64

Dedeburnu

Merkez

Konakpınar

65

Kozderegüvem

Merkez

Konakpınar

66

Yeşilyurt

Merkez

Ertuğrul

67

Sarıalan

Merkez

Ertuğrul

68

Kutludüğün

Merkez

Ertuğrul

69

Kuyualan

Merkez

Ertuğrul

70

Küpeler

Merkez

Ertuğrul

71

Meryemdere

Merkez

Ertuğrul

72

Ortamandıra

Merkez

Merkez

73

Dallımandıra

Merkez

Ertuğrul

74

Dereköy

Merkez

Ertuğrul

75

Ertuğrul

Merkez

Ertuğrul

76

Gökköy

Merkez

Merkez

77

Bigatepe

Merkez

Konakpınar

78

Aliağa

Merkez

Ertuğrul

79

Ataköy

Merkez

Konakpınar

80

Aynaoğlu

Merkez

Merkez

81

Bağalan

Merkez

Ertuğrul


(3) SAYILI LİSTE

DENİZLİ İLİ MERKEZEFENDİ İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Denizli Belediyesine bağlı;

1

1200 Evler

2

Adalet

3

Akçeşme

4

Akkonak

5

Alpaslan

6

Altıntop

7

Bahçelievler

8

Barbaros

9

Barutçular

10

Bereketler

11

Bozburun

12

Çakmak

13

Değirmenönü

14

Servergazi

15

Eskihisar

16

Gerzele

17

Göveçlik

18

Gültepe

19

Gümüşçay

20

Hacıeyüplü

21

Hallaçlar

22

Hisar

23

İlbade

24

Kadılar

25

Karahasanlı

26

Karaman

27

Kayalar

28

M.Akif Ersoy

29

Merkezefendi

30

Muratdede

31

Saraylar

32

Saruhan

33

Selçuk Bey

34

Sevindik

35

Sırakapılar

36

Sümer

37

Şemikler

38

Şirinköy

39

Yeni

40

Yenişafak

41

Yenişehir

42

Zafer

 

 

DENİZLİ İLİ MERKEZEFENDİ İLÇESİNE BAĞLANAN

BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Aşağışamlı Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Başkarcı Belediyesi

Merkez

Merkez

3

Altındere

Merkez

Merkez

4

Çeltikçi

Merkez

Merkez

5

Kumkısık

Merkez

Merkez

6

Salihağa

Merkez

Merkez

7

Üzerlik

Merkez

Merkez

8

Yeşilyayla

Merkez

Merkez

 

 

(4) SAYILI LİSTE

DENİZLİ İLİ AKKÖY (PAMUKKALE) İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Denizli Belediyesine bağlı;

1

Akhan

2

Aktepe

3

Anafartalar

4

Asmalıevler

5

Atalar

6

Bağbaşı

7

Cankurtaran

8

Cumhuriyet

9

Çamlaraltı

10

Deliktaş

11

Dokuzkavaklar

12

Fatih

13

Fesleğen

14

Goncalı

15

Gökpınar

16

Güzelköy

17

Hacıkaplanlar

18

Hürriyet

19

İncilipınar

20

İstiklal

21

Kale

22

Karakova

23

Karakurt

24

Karşıyaka

25

Kayıhan

26

Kervansaray

27

Korucuk

28

Kuşpınar

29

Mehmetçik

30

Onbeş Mayıs

31

Pelitlibağ

32

Siteler

33

Tekke

34

Topraklık

35

Yunus Emre

36

Zeytinköy

37

Zümrüt

 

 

DENİZLİ İLİ AKKÖY (PAMUKKALE) İLÇESİNE BAĞLANAN

BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Irlıganlı Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Gözler Belediyesi

Merkez

Merkez

3

Karahayıt Belediyesi

Merkez

Merkez

4

Pamukkale Belediyesi

Merkez

Merkez

5

Pınarkent Belediyesi

Merkez

Merkez

6

Uzunpınar Belediyesi

Merkez

Merkez

7

Akdere

Merkez

Merkez

8

Develi

Merkez

Merkez

9

Eldenizli

Merkez

Merkez

10

Eymir

Merkez

Merkez

11

Güzelpınar

Merkez

Merkez

12

Haytabey

Merkez

Merkez

13

Karataş

Merkez

Merkez

14

Kocadere

Merkez

Merkez

15

Kurtluca

Merkez

Merkez

16

Küçükdere

Merkez

Merkez

17

Yeniköy

Merkez

Merkez

 

 

(5) SAYILI LİSTE

HATAY İLİ ANTAKYA İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Antakya Belediyesine bağlı;

1

Akasya

2

Akbaba

3

Akevler

4

Aksaray

5

Altınçay

6

Aydınlıkevler

7

Bağrıyanık

8

Barbaros

9

Biniciler

10

Cebrail

11

Cumhuriyet

12

Dutdibi

13

Emek

14

Esenlik

15

Esentepe

16

Fevzi Çakmak

17

Gazi

18

Gazipaşa

19

Güllübahçe

20

Hacı Ömer Alpagot

21

Haraparası

22

Havuzlar

23

İplik Pazarı

24

General Şükrü Kanadlı

25

Kantara

26

Karaali Bölüğü

27

Kardeşler

28

Kışlasaray

29

Kocaabdi

30

Kuyulu

31

Meydan

32

Orhanlı

33

Saraykent

34

Sofular

35

Şehitler

36

Şeyhali

37

Şirince

38

Ulucami

39

Ürgenpaşa

40

Yenicamii

41

Zenginler

 

 

HATAY İLİ ANTAKYA İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Ekinci Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

2

Güzelburç Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

3

Karlısu Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

4

Kuzeytepe Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

5

Odabaşı Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

6

Serinyol Belediyesi

Merkez

Serinyol

7

Karaali Belediyesi

Merkez

Serinyol

8

Ovakent Belediyesi

Merkez

Serinyol

9

Avsuyu Belediyesi

Merkez

Merkez

10

Küçükdalyan Belediyesi

Merkez

Merkez

11

Maşuklu Belediyesi

Merkez

Merkez

12

Narlıca Belediyesi

Merkez

Merkez

13

Alaattin

Merkez

Merkez

14

Hasanlı

Merkez

Merkez

15

Melekli

Merkez

Merkez

16

Saçaklı

Merkez

Merkez

17

Suvatlı

Merkez

Merkez

18

Yeşilova

Merkez

Merkez

19

Akçaova

Merkez

Merkez

20

Büyükdalyan

Merkez

Hıdırbey

21

Doğanköy

Merkez

Hıdırbey

22

Gökçegöz

Merkez

Merkez

23

Tanışma

Merkez

Merkez

24

Günyazı

Merkez

Hıdırbey

25

Kisecik

Merkez

Hıdırbey

26

Saraycık

Merkez

Hıdırbey

27

Yaylacık

Merkez

Hıdırbey

28

Alahan

Merkez

Serinyol

29

Alazi

Merkez

Serinyol

30

Anayazı

Merkez

Serinyol

31

Arpahan

Merkez

Serinyol

32

Aşağıoba

Merkez

Serinyol

33

Kuruyer

Merkez

Merkez

34

Üzümdalı

Merkez

Merkez

35

Derince

Merkez

Serinyol

36

Dikmece

Merkez

Serinyol

37

Gülderen

Merkez

Serinyol

38

Maraşboğazı

Merkez

Serinyol

39

Oğlakören

Merkez

Serinyol

40

Paşaköy

Merkez

Serinyol

41

Tahtaköprü

Merkez

Serinyol

42

Uzunalıç

Merkez

Serinyol

43

Üçgedik

Merkez

Serinyol

44

Madenboyu

Merkez

Merkez

45

Mansurlu

Merkez

Merkez

46

Zülüflühan

Merkez

Serinyol

47

Akhisar

Merkez

Serinyol

48

Açıkdere

Merkez

Merkez

49

Akcurun

Merkez

Merkez

50

Apaydın

Merkez

Merkez

51

Bitiren

Merkez

Merkez

52

Bohşin

Merkez

Merkez

53

Bozhöyük

Merkez

Merkez

54

Demirköprü

Merkez

Merkez


(6) SAYILI LİSTE

HATAY İLİ DEFNE İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Antakya Belediyesine bağlı;

1

Akdeniz

2

Armutlu

3

Elektrik

4

Sümerler

 

 

HATAY İLİ DEFNE İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Dursunlu Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Harbiye Belediyesi

Merkez

Harbiye

3

Gümüşgöze Belediyesi

Merkez

Harbiye

4

Yeşilpınar Belediyesi

Merkez

Harbiye

5

Çekmece Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

6

Subaşı Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

7

Toygarlı Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

8

Turunçlu Belediyesi

Merkez

Hıdırbey

9

Aknehir Belediyesi

Samandağ

Merkez

10

Tavla Belediyesi

Samandağ

Karaçay

11

Bahçeköy

Merkez

Harbiye

12

Balıklıdere

Merkez

Harbiye

13

Bostancık

Merkez

Harbiye

14

Çardaklı

Merkez

Harbiye

15

Değirmenyolu

Merkez

Harbiye

16

Döver

Merkez

Harbiye

17

Samankaya

Merkez

Harbiye

18

Sinanlı

Merkez

Harbiye

19

Ballıöz

Merkez

Hıdırbey

20

Güneysöğüt

Merkez

Hıdırbey

21

Koçören

Merkez

Hıdırbey

22

Meydancık

Merkez

Hıdırbey

23

Orhanlı

Merkez

Hıdırbey

24

Aşağıokçular

Merkez

Merkez

25

Büyükçat

Samandağ

Karaçay

26

Özbek

Samandağ

Karaçay

27

Hancağız

Samandağ

Karaçay

28

Yeniçağ

Samandağ

Karaçay

29

Çökek

Samandağ

Karaçay

30

Özengili

Samandağ

Karaçay

31

Hüseyinli

Samandağ

Karaçay

32

Çınarlı

Samandağ

Karaçay

33

Karşıyaka

Merkez

Şenköy

 

 

(7) SAYILI LİSTE

HATAY İLİ YAYLADAĞI İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYE VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Şenköy Belediyesi

Merkez

Şenköy

2

Bozlu

Merkez

Şenköy

3

Çatbaşı

Merkez

Şenköy

4

Çayır

Merkez

Şenköy

5

Dağdüzü

Merkez

Şenköy

6

Yukarıokçular

Merkez

Şenköy

7

Turfanda

Merkez

Şenköy

8

Yoncakaya

Merkez

Şenköy

 

 

(8) SAYILI LİSTE

HATAY İLİ ARSUZ İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Karaağaç Belediyesi

İskenderun

Merkez

2

Nardüzü Belediyesi

İskenderun

Merkez

3

Akçalı Belediyesi

İskenderun

Uluçınar

4

Gökmeydan Belediyesi

İskenderun

Uluçınar

5

Gözcüler Belediyesi

İskenderun

Uluçınar

6

Madenli Belediyesi

İskenderun

Uluçınar

7

Üçgüllük Belediyesi

İskenderun

Uluçınar

8

Arpaderesi

İskenderun

Merkez

9

Harlısu

İskenderun

Merkez

10

Helvalı

İskenderun

Merkez

11

Karahüseyinli

İskenderun

Merkez

12

Kışla

İskenderun

Merkez

13

Kozaklı

İskenderun

Merkez

14

Nergizlik

İskenderun

Merkez

15

Pirinçlik

İskenderun

Merkez

16

Arpagedik

İskenderun

Uluçınar

17

Avcılarsuyu

İskenderun

Uluçınar

18

Beyköy

İskenderun

Uluçınar

19

Derekuyu

İskenderun

Uluçınar

20

Gülcihan

İskenderun

Uluçınar

21

Hacıahmetli

İskenderun

Uluçınar

22

Haymaseki

İskenderun

Uluçınar

23

Höyük

İskenderun

Uluçınar

24

Kale

İskenderun

Uluçınar

25

Karagöz

İskenderun

Uluçınar

26

Aşağı Kepirce

İskenderun

Uluçınar

27

Konacık

İskenderun

Uluçınar

28

Kurtbağı

İskenderun

Uluçınar

29

Tatarlı

İskenderun

Uluçınar

30

Yukarı Kepirce

İskenderun

Uluçınar

31

Tülek

İskenderun

Uluçınar

32

Işıklı

İskenderun

Uluçınar

 

 

(9) SAYILI LİSTE

MALATYA İLİ YEŞİLYURT İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Malatya Belediyesine bağlı;

1

Abdulgaffar

2

Aşağıbağlar

3

Atatürk

4

Bahçebaşı

5

Bentbaşı

6

Cemal Gürsel

7

Cevatpaşa

8

Cumhuriyet

9

Çarmuzu

10

Çavuşoğlu

11

Çilesiz

12

Çukurdere

13

Fatih

14

Gazi

15

Hocaahmetyesevi

16

İlyas

17

İnönü

18

Karakavak

19

Kaynarca

20

Kiltepe

21

Koşu

22

Koyunoğlu

23

Melekbaba

24

Özalper

25

Salköprü

26

Samanlı

27

Seyran

28

Su

29

Şeyhbayram

30

Tecde

31

Turgut Özal

32

Yaka

33

Yavuz Selim

34

Yeni

35

Yeşilkaynak

36

Zaviye

 

 

MALATYA İLİ YEŞİLYURT İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYELER VE KÖYLER

 

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Dilek Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Şahnahan Belediyesi

Merkez

Merkez

3

Topsöğüt Belediyesi

Merkez

Merkez

4

Bindal

Merkez

Merkez

5

Duranlar

Merkez

Merkez

6

Duruldu

Merkez

Merkez

7

Fatih

Merkez

Merkez

8

Göktarla

Merkez

Merkez

9

Karahan

Merkez

Merkez

10

Kendirli

Merkez

Merkez

11

Kırkpınar

Merkez

Merkez

12

Mahmutlu

Merkez

Merkez

13

Özal

Merkez

Merkez

14

Samanköy

Merkez

Merkez

15

Suluköy

Merkez

Merkez

16

Sütlüce

Merkez

Merkez

17

Tepeköy

Merkez

Merkez

18

Tohma

Merkez

Merkez

19

Topraktepe

Merkez

Merkez

 

 

(10) SAYILI LİSTE

MALATYA İLİ BATTALGAZİ İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Malatya Belediyesine bağlı;

1

Akpınar

2

Aslanbey

3

Ataköy

4

Başharık

5

Battalgazi

6

Beydağı

7

Beylerbaşı

8

Büyükhüseyinbey

9

Büyükmustafapaşa

10

Cevherizade

11

Cirikpınar

12

Çöşnük

13

Dabakhane

14

Ferhadiye

15

Fırat

16

Göztepe

17

Hacıabdi

18

Halfettin

19

Hamidiye

20

Hasanvarol

21

Hidayet

22

İskender

23

İsmetiye

24

İstiklal

25

İzzetiye

26

Kavaklıbağ

27

Kernek

28

Kırçuval

29

Küçükhüseyinbey

30

Küçükmustafapaşa

31

Niyazi

32

Nuriye

33

Paşaköşkü

34

Sancaktar

35

Saray

36

Sarıcıoğlu

37

Selçuklu

38

Şehit Fevzi

39

Şıkşık

40

Şifa

41

Tandoğan

42

Taştepe

43

Uçbağlar

44

Yamaç

45

Yenihamam

46

Yıldıztepe

47

Zafer

 

 

MALATYA İLİ BATTALGAZİ İLÇESİNE BAĞLANAN

BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Hanımınçiftliği Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Orduzu Belediyesi

Merkez

Merkez

3

Beydağı Belediyesi

Merkez

Çolaklı

4

Erenli Belediyesi

Merkez

Çolaklı

5

Yaygın Belediyesi

Merkez

Çolaklı

6

Bağtepe

Merkez

Merkez

7

Bulgurlu

Merkez

Merkez

8

Çamurlu

Merkez

Merkez

9

Fırıncı

Merkez

Merkez

10

Göller

Merkez

Merkez

11

Hacıhaliloğluçiftliği

Merkez

Merkez

12

Karagöz

Merkez

Merkez

13

Karakaşçiftliği

Merkez

Merkez

14

Karaköy

Merkez

Merkez

15

Üzümlü

Merkez

Merkez

16

Alhanuşağı

Merkez

Çolaklı

17

Bulutlu

Merkez

Çolaklı

18

Çolaklı

Merkez

Çolaklı

19

Düzyol

Merkez

Çolaklı

20

Gülümuşağı

Merkez

Çolaklı

21

Hacıyusuflar

Merkez

Çolaklı

22

Hisartepe

Merkez

Çolaklı

23

Kamıştaş

Merkez

Çolaklı

24

Kapıkaya

Merkez

Çolaklı

25

Karatepe

Merkez

Çolaklı

26

Merdivenler

Merkez

Çolaklı

27

Pelitli

Merkez

Çolaklı

28

Selvidağ

Merkez

Çolaklı

29

Tanışık

Merkez

Çolaklı

30

Tokluca

Merkez

Çolaklı

31

Uluköy

Merkez

Çolaklı

32

Yenice

Merkez

Çolaklı

33

Yeniköy

Merkez

Çolaklı

 

 

(11) SAYILI LİSTE

MANİSA İLİ ŞEHZADELER İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Manisa Belediyesine bağlı;

1

1.Anafartalar

2

2.Anafartalar

3

Adakale

4

Adnan Menderes

5

Ahmet Bedevi

6

Akıncılar

7

Akpınar

8

Alaybey

9

Arda

10

Bayındırlık

11

Çarşı

12

Dere

13

Dilşikar

14

Dinçer

15

Ege

16

Gediz

17

Göktaşlı

18

İbrahimçelebi

19

İshakçelebi

20

Kazım Karabekir

21

Kocatepe

22

Kuşlubahçe

23

Mimarsinan

24

Nişancıpaşa

25

Nurlupınar

26

Peker

27

Sakarya

28

Saruhan

29

Şehitler

30

Tunca

31

Turgut Özal

32

Utku

33

Yarhasanlar

 

 

MANİSA İLİ ŞEHZADELER İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Aşağıçobanisa Belediyesi

Merkez

Merkez

2

Hacıhaliller Belediyesi

Merkez

Merkez

3

Hamzabeyli Belediyesi

Merkez

Merkez

4

Karaağaçlı Belediyesi

Merkez

Merkez

5

Karaoğlanlı Belediyesi

Merkez

Karaoğlanlı

6

Sancaklıbozköy Belediyesi

Merkez

Karaoğlanlı

7

Sancaklıiğdecik Belediyesi

Merkez

Karaoğlanlı

8

Selimşahlar Belediyesi

Merkez

Merkez

9

Yeniköy Belediyesi

Merkez

Merkez

10

Ayvacık

Merkez

Merkez

11

Belenyenice

Merkez

Merkez

12

Çamköy

Merkez

Üçpınar

13

Çavuşoğlu

Merkez

Merkez

14

Çınarlıkuyu

Merkez

Üçpınar

15

Güzelköy

Merkez

Merkez

16

Halıtlı

Merkez

Merkez

17

Kağan

Merkez

Merkez

18

Kalemli

Merkez

Merkez

19

Karayenice

Merkez

Merkez

20

Kırançiftlik

Merkez

Üçpınar

21

Sancaklıçeşmebaşı

Merkez

Karaoğlanlı

22

Sancaklıkayadibi

Merkez

Karaoğlanlı

23

Sancaklıuzunçınar

Merkez

Karaoğlanlı

24

Sarıalan

Merkez

Merkez

25

Tekeliler

Merkez

Merkez

26

Tepecik

Merkez

Merkez

27

Tilkisüleymaniye

Merkez

Merkez

28

Veziroğlu

Merkez

Merkez

29

Yenimahmudiye

Merkez

Merkez

30

Yeniharmandalı

Merkez

Merkez

31

Yeşilköy

Merkez

Merkez

32

Yukarıçobanisa

Merkez

Merkez

 

 

(12) SAYILI LİSTE

MANİSA İLİ YUNUSEMRE İLÇESİNE BAĞLANAN MAHALLELER

Manisa Belediyesine bağlı;

1

50.Yıl

2

75. Yıl

3

Akmescit

4

Atatürk

5

Ayni Ali

6

Barbaros

7

Cumhuriyet

8

Fatih

9

Güzelyurt

10

Hafsa Sultan

11

Kaynak

12

Keçiliköy

13

Kuyualan

14

Lalapaşa

15

Laleli

16

Mareşal Fevzi Çakmak

17

Merkez Efendi

18

Mesir

19

Mutlu

20

Spil

21

Tevfikiye

22

Topçuasım

23

Uncubozköy

24

Yeni Mahalle


MANİSA İLİ YUNUSEMRE İLÇESİNE BAĞLANAN BELEDİYELER VE KÖYLER

S.NO.

BİRİMİN ADI

İLÇESİ

BAĞLI OLDUĞU BUCAK

1

Muradiye Belediyesi

Merkez

Muradiye

2

Üçpınar Belediyesi

Merkez

Üçpınar

3

Yağcılar Belediyesi

Merkez

Muradiye

4

Akçaköy

Merkez

Osmancalı

5

Akgedik

Merkez

Muradiye

6

Asmacık

Merkez

Osmancalı

7

Avdal

Merkez

Üçpınar

8

Bağyolu

Merkez

Muradiye

9

Beydere

Merkez

Muradiye

10

Bostanlar

Merkez

Üçpınar

11

Büyüksümbüller

Merkez

Osmancalı

12

Çamlıca

Merkez

Üçpınar

13

Davutlar

Merkez

Üçpınar

14

Dazyurt

Merkez

Osmancalı

15

Demirci

Merkez

Üçpınar

16

Durasıllı

Merkez

Osmancalı

17

Düzlen

Merkez

Osmancalı

18

Emlakdere

Merkez

Muradiye

19

Evrenos

Merkez

Muradiye

20

Gökbel

Merkez

Merkez

21

Gökçeler

Merkez

Merkez